ponedjeljak, 21. listopada 2019.

21.10.2019.

Danas je nas prvi dan. Na samom pocetku docekali su nas djelatnici ITC Internationala. ITC je ustanova za obrazovanje odraslih za stručno usavršavanje nastavnika, koju je osnovalo češko Ministarstvo obrazovanja i upisano je u školski registar.
Od 1996. djeluje na tržištu obrazovanja odraslih i ima visegodisnje iskustvo u obrazovnom području uz specijalizaciju na inovativnim metodama poučavanja za učitelje i stručnjake iz cijele EU. ITC moderna je i dinamična tvrtka s dugom tradicijom i profesionalnom organizacijskom pozadinom. Trude se pružiti kvalitetno jezično obrazovanje zajedno s ostalim tečajevima iz različitih područja.

Na obuci je nas 6. Ja sam jedina iz Hrvatske. Skupa sa mnom na obuci su 3 Spanjolke, 1 kolegica iz Finske i 1 kolegica iz Madarske.



Nakon upoznavanja sudionika i voditelja tecaja, uslijedilo je upoznavanje s pojmom obrnute učionice. Obrnuta  učionica (Flipped classroom) je oblik kombiniranog učenja u kojem učenici uče nastavne sadržaje putem mreze(online), gledajući video predavanja i to najcesce kod kuće.  U školi djeca zajedno raspravljaju te postavljaju pitanja nastavniku o onome što su vidjeli kod kuće. Dokazano je da je komunikacija s učenicima u obrnutoj ucionici daleko veća nego kod tradicionalne nastave. Naime, tradicionalni model obrazovanja nudi frontalni pristup nastavi, tj. daje učenicima udžbenike, slušanje predavanja i ponavljanja nastavnikovih riječi, tj. bubanje napamet, koje nema smisla.

U obrnutoj učionici zanimljivo je da učenici sami istražuju zadane sadržaje, ali i pomoću videa koji je pripremio sam nastavnik ili netko drugi te im ga zadao kao domaci uradak . U razredu zatim raspravljaju, postavljaju pitanja, pomažu jedni drugima i rješavaju problem tako primjenjujući znanje koje su  dobili. U situacijama kada učenici ne mogu samostalno doći do rješenja, nastavnik djeluje objašnjavajući im  problem.  Zakljucno, obrnuta učionica podrazumijeva drukčije metode i načine rada, odnosno omogućuje učenicima da sami odaberu načine i sadržaje poučavanja te da odrede koliko će im vremena biti potrebno kako bi naučili određeni sadržaj.

Uslijedilo je upoznavanje s digitalnim alatima Edpuzzle i Quizizz. Edpuzzle je je besplatan alat koji je usmjeren na ocjenjivanje i omogućava nastavnicima i učenicima da stvaraju interaktivne mrežne videozapise ugrađivanjem pitanja otvorenog ili višestrukog izbora, audio bilješki, audio zapisa ili komentara na video. Zanimljivo je da se Edpuzzle interaktivni videozapisi mogu izrađivati ​​s videozapisima s brojnih web stranica, uključujući YouTube, TED, Vimeo i National Geographic te ga zbog toga ucenici rado koriste.

Quizizz je digitalni alat koji se koristi za izradu raznih kvizova. Taj alat posjeduje elemente učenja igrom u stvarnom vremenu koji u učenicima mogu potaknuti natjecateljski duh i na taj ih način motivirati kako bi se više posvetili nastavnom sadržaju.
Navedene web alate lako se primjenjuje u nastavnom procesu raznih predmeta kao alate za podršku u učenju. Ovi alati pokazali su se u praksi kao jako motivirajući za učenike jer omogućuju moderan pristup nastavnim sadržajima, te je gradivo ucenicima predstavljeno na slikovitiji i jednostavniji način, sto olaksava proces ucenja i poucavanja.

U pauzi za ručak jeli u Hell Bell's Pub, 
Obilazak Praga uz stručno vođenje. Prvo odredište bili su Wallstein vrtovi.
Ovaj strogo geometrijski dizajniran ranobarokni vrt nastao je paralelno s gradnjom palače 
Wallenstein od 1623. do 1629.  Na prvi pogled jedno je lice 
privlačno u masivnom paviljonu sala,
koji je u vrijeme njegove gradnje
 bio bez presedana, i umjetni 
špilja sa stalaktitima (grotto). 
Ljeti je vrt mjesto za koncerte 
i kazališne predstave.









Karlov most je je poznati povijesni most koji preko rijeke Vltave povezuje Stari grad s Malom Stranom. Most je ukrašen sa 30 kipova i statua, većinom u baroknom stilu.  Najpoznatija medju njima je statua svetog Jana Nepomuka čija smrt je prikazana na reljefima ispod statue ( taj svetac inace je zastitnik grada Omisa u kojem sam pohadala srednju skolu). Riječ je o najstarijem kipu na mostu i predstavlja smrt sveca. Nalazi se na istom mjestu s kojeg su sveca bacili u rijeku. Prema legendi,njemački car i češki kralj Karlo IV, vjerujući da će ovoj gradjevini dati dodatnu snagu, a prema pravilma numerologije, položio je kamen temeljac za ovaj most u 5.31h ujutro 9. srpnja 1357. godine. Izgrađen je na način da su se kamene kocke međusobno lijepile jajima. Čak 400 godina ovaj je most bio jedina veza između dviju obala Vltave i ujedno dviju povijesnih gradskih četvrti Starog Grada i Male Strane. Karlov most upečatljiv je po svoja dva gotička tornja na svakom njegovom kraju. Danas je most otvoren samo za pjesake.

Nakon Karlova mosta tema naseg obilaska bili su stara gradska jezgra i astronomski sat. Židovski kvart (Josefov) nije daleko od Starogradskog trga,  a zaista ga vrijedi posjetiti. Hitler ovaj kvart u 2.svjetskom ratu nije uništio jer je od te četvrti želio stvoriti spomenik na ugaslu rasu. Zato je danas tako dobro očuvana. Prosli smo pored groblja te vidjeli staru novu sinagogu te brojne gradevine koje su bile u posjedu Židova. U potpunosti okružen starim dijelom grada, Josefov je bio poznat kao židovski geto. Danas se tu nalazi mnoštvo antiknih dućana, urara i suvenirnica...

 Praški astronomski sat poznat je kao "Pražský orloj" i uz Karlov most jedna od najpoznatijih atrakcija ovog grada. 

Središnji dio završen je 1410.godine
Zanimljivost su 4  figure koje se pokreću svakog sata, 
a „Smrt“ (predstavljena kosturom) mjeri vrijeme.
Za svaki sat postoji po jedan kip apostola iznad sata, a svih dvanaest pokazuju se u podne. U srednjem vijeku ovaj astronomski sat smatrao se jednim od svjetskih čudaPrema lokalnioj legendi ngrad će pogoditi velika nesreća ako se ura zapusti, pa je zato stalno održavaju u dobrom stanju iznimnim naporima.

Večerali smo u blizini astronomskog sata. Dok će se turistima naravno nuditi različita „tradicionalna češka jela“,  preporučeno mi je da ipak jedem u pubovima. 

Prag nije skup, ali konobari su većinom neljubazni i slabo govore engleski. Tipični praški suvenir je bohemski kristal te razne vještice koje su napravljene od krpe, drveta, plastike i ostalih materijala. Vještice su simbol Praga i svake godine, točnije 30. travnja, česi diljem države se okupljaju oko ognjišta i slave početak proljeća tako što organiziraju tzv. Festival vještica i tada “pale vještice”. Dobro je što Prag ima odličan javni prijevoz koji se sastoji od metroa, tramvaja i autobusa. U Pragu postoji i Uber. Preporuka je kupiti dnevnu kartu za 110 čeških kruna ( cca 30 kuna) kuna ili pak trodnevnu za 310 čeških kruna (cca 90 kuna) ako ste smješteni negdje dalje od centra ili mislite da ćete se više puta u danu voziti javnim prijevozom .  

Nema komentara:

Objavi komentar